Co sprawia, że odwodnienia liniowe są tak przydatne?

Co sprawia, że odwodnienia liniowe są tak przydatne?

4 lutego 2023 Wyłączone Przez admin

Odwodnienia liniowe to rozwiązanie, po które coraz chętniej sięgają kolejne osoby, planujące zakup nowego domu. Nierzadko zdarza się bowiem, że fundamenty budynku ulegają zalaniu, co sprzyja nie tylko ich stopniowemu niszczeniu, ale także rozwojowi pleśni i grzybów na ścianach. Problem ten dotyczy w szczególności budynków, które zostały postawione na nieprzepuszczalnym gruncie. Oczywiście, nadmiar wody na terenie posesji to nie tylko zagrożenie dla samego budynku – formujące się kałuże nierzadko przyczyniają się bowiem do poważnych zniszczeń w ogródku. Odpowiednio zaimplementowane, odwodnienia liniowe stanowią obecnie jedną z najskuteczniejszych form ochrony przed tego typu sytuacjami.

Charakterystyka odwodnień liniowych

Korytka odwodnień liniowych mogą być wykonane z jednego z trzech materiałów. Pierwszym z nich są tworzywa sztuczne, odznaczające się lekkością oraz odpornością na korozję. Alternatywnym rozwiązaniem są tu odwodnienia kompozytowe. Pomimo swojej ciężkości, charakteryzują się one wieloletnią trwałością oraz nienasiąkliwością. Ostatnim typem odwodnień są modele wykonane z betonu. Są one najcięższe z całej trójki, lecz oferują bardzo dobrą wytrzymałość na obciążenia. Wszystkie odwodnienia liniowe składają się z trzech głównych elementów – korytek, do których spływa woda, rusztów, odpowiedzialnych za ochronę koryt przed zanieczyszczeniami oraz studzienek, nazywanych też skrzynkami odpływowymi.

O czym powinniśmy pamiętać, planując zakup odwodnień liniowych?

Przede wszystkim o tym, że taka forma ochrony posesji przed nadmiarem wody wymaga prawidłowego montażu wszystkich komponentów. Zarówno korytka, jak i chroniące je ruszty powinny być obniżone o 2-5 mm względem odwadnianej powierzchni. Układając korytka, należy pamiętać o spadku w kierunku studzienki, aby możliwe było efektywne odprowadzanie wody opadowej. Nie zapominajmy również o zakupie sprawdzonych komponentów, pochodzących od zaufanych sklepów, takich jak: https://www.vodaland.pl/kategoria-produktu/vodaland-drain/odwodnienie-liniowe/. Nawet prawidłowo ułożone odwodnienie liniowe nie będzie bowiem w stanie pełnić należycie swojej roli, jeśli korytka ulegną przedwczesnej korozji lub uszkodzeniom mechanicznym.