Co powinna zawierać apteczka dla psa?

4 kwietnia 2022 Wyłączone Przez admin

Apteczka to niezbędny element bagażu podczas podróży, a także występujący w domu w razie skaleczenia. Okazuje się, że apteczkę można doskonale wyposażyć w niezbędne środki, gdy podróżuje z nami lub mieszka futrzany przyjaciel. Co ciekawe, apteczka dla psa może zostać stworzona w oparciu o apteczkę samochodową. Więcej szczegółów w poniższym artykule.

Apteczka dla psa: narzędzia

Każda apteczka, również ta stworzona z myślą o piesku musi zawierać odpowiednie narzędzia. Przede wszystkim muszą się w niej znaleźć nożyczki z zaokrągloną końcówką. Dzięki nożyczkom można szybko rozciąć bandaże, jeśli sytuacja wymusi konieczność założenia czy zmiany opatrunku. Nożyczki będą także niezbędne, jeśli pies zaplącze się w smycz, ogrodzenie czy linkę. Dysponując takim narzędziem, można szybko uwolnić psa od ciała obcego. W apteczce na czworonoga przyda się termometr elektroniczny. Zmierzenie temperatury w każdej chwili nie będzie problemem. 

Dla psów najlepsze termometry są te z gumową końcówką pomiarową z uwagi na to, że trzeba je aplikować do odbytu. Dla przypomnienia ciało dorosłego psa ma temperaturę na poziomie 37-39 stopni Celsjusza (w przypadku ludzi są to już oznaki stanu podgorączkowego lub gorączki). Dobra apteczka dla psa musi także być wyposażona w opaski gumowe (w celu tworzenia opatrunków uciskowych) i rękawiczki jednorazowe, które zapewniają sterylne warunki podczas prowadzenia czynności ratunkowych. 

Apteczka dla psa: leki zewnętrzne

Oprócz wymienionych wyżej narzędzi w apteczce muszą się znaleźć leki zewnętrzne. Mowa tutaj przede wszystkim o wodzie utlenionej. Stosowana do przemywania starych czy świeżych ran. Specjaliści dla psów polecają również rivanol, który doskonale radzi sobie ze stłuczeniami, obrzękami i odkażeniami świeżych ran. W apteczce nie powinno zabraknąć również kwasu bornego (3%), służącego do odkażania błon śluzowych oraz węgla leczniczego w przypadku męczącej biegunki czy zatrucia pokarmowego.